Kitapların yeri her zaman farklıdır. Peki ya dekoratif kitaplar? Bu yazıda kitapları dekoratif ögeler olarak kullanacağız. Yanı sıra bir dekoratif ürün ile keyfimize keyif katmayı keşfedeceğiz. Dünyada coffee table books olarak geçen büyük ciltli ve bol resimli kitaplardan bahsediyoruz. Bizim dekoratif kitaplar akımını sevmemizin en büyük nedeni ise uzaklaşmak ve kafamızı dağıtmak istediğimizde, hemen yanıbaşımızda yeni dünyaların açılması.

dekoratif_kitaplar

Kitaplarımızın en çok kullanıldığı yer, geniş orta sehpalar. Geniş alanlara tek seviyeli bir dizayn yapmaya kalktığımızda etkili sonuçlar elde etmemiz bir hayli zor. Bu noktada kitapları vazo veya bibloların altına yerleştirerek görselliği 3 boyuta taşıyabiliyoruz.

dekoratif_kitaplar

Yatak Odasında Dekoratif Kitaplar

Ayrıca yatak odalarında başucumuzda da bu kitaplara yer verebiliriz. Yanlarına veya üstüne yerleştirdiğimiz abajurlarla odalarımıza farklı bir hava katacaklardır.

dekoratif_kitaplar

Banyolarda Dekoratif Kitaplar

Kitapları kullanabileceğimiz bir diğer alan ise banyolar. Tuvaleti kütüphane olarak kullananlar için bu dekorasyon ürünü çok kullanışlı olacaktır.
dekoratif kitaplar

Amacımız bir eve stil ve ruh katmak ise bunu kitaplardan daha iyi ne sağlayabilir bilemiyoruz.  Evimizi stil sahibi yaparken, kendimiz içinde bir atılım yapmış oluyoruz. Bu kitapları tüm kitapçılarda ve Altıncıcadde‘de bulabilirsiniz.(Linklere tık tık.)  Kendi tarzına göre istediğiniz kitabı seçerek,  evinizde keyfinize keyif katmanız mümkün. Akşamları kahvelerimizi elimize alıp, biraz kitap karıştırmak hepimize huzur verecektir.

dekoratif_kitaplar
Dekoratif amaçlı kullanılan kitaplarda en çok tercih edilenleri Chanel, Tom Ford gibi moda ile ilgili olan kitaplar. Sonrasında dekorasyon (Dream Homes veya Dream Rooms) ve fotoğraf kitapları gelmekte. Bizim favorimiz Ara Güler- İstanbul’u Dinliyorum.
Dekorasyonda kitapları kullanırken dikkat etmemiz gereken noktar ise aşağıda;
  • Sehpa genişliğine göre kitap sayı ve boyutunu ayarlama.
  • Her zamanki gibi abartmamak
  • Tarzımıza uygun kitap seçmek (Kitaplar sadece süs olarak durmasın sehpalarda, kitap okundukça güzel :))
  • Kitapları üst üste kullanarak farklı yükseklikler oluşturmak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *