Espresso kahve nasıl yapılır ? sorusunun cevabını iki şekilde yanıtlamak doğru olacaktır. Bu yazıda makine ve moka pot ile espresso kahve nasıl yapılır bunları inceledik. 

Serinin ilk yazısına kahve yapımının temeli olan Espresso Kahve Yapımı yazısı ile başlıyoruz.  Yazımızı okuduktan sonra mükemmel espresso yapmayı öğreneceksiniz.

NOT: İkinci yazımızda espresso kahve ile yapabileceğiniz çok lezzetli ve pratik Affogato tatlısını yazdık. Tarif için Espresso ve Dondurma ile Tatlı Yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Moka Pot ile Espresso Kahve Nasıl Yapılır?

Makineye harika bir alternatif yaratan bu moka potlar İtalya’da oldukça yaygın ve artık ülkemizde de her yerde bulunabilinir bir hale geldi. Espresso makinesi kadar yoğun kıvamlı bir kahve yapmasa da sonuç yine de tatmin edici.

Ben moka potları kampa gittiğimizde kullanıyorum. Ateşin üstünde yapılmış bir espresso tadını henüz başka bir şeyde bulabilmiş değilim. Sizde doğa ve kahve düşkünü iseniz, kesin bir moka pot alın:)

Moka potları online bir çok mağazadan bulmanız mümkün.

Moka Pot ile Espresso yapımının adımları ise aşağıdaki gibi:

  1. Alt hazneye soğuk su ekliyoruz. Süzgeç üstüne konulduğunda ıslaklık olmayacak kadar.
  2. Süzgeçi üzerine yerleştirdikten sonra espressonuzu nasıl bir sertlikte istediğinize göre kahveyi ekliyorsunuz.
  3. Kapağını sıkıca kapatıp, ocağın üzerine koyuyoruz.
  4. En önemli nokta ses gelmeye başladığında (kaynama ve fokurdama sesi) moka potu hemen ocaktan alıyoruz. Kahvemiz hazır:)

Makine ile Espresso Kahve Nasıl Yapılır?

Bizim Kahve Makinemiz : Delonghi Icona Serisi

Yeni evimizde Icona serisinden Delonghi espresso kahve makinamız var ve aldığımız geri dönüşler gerçekten inanılmaz. Evimize her gelen misafirin ilk dikkat ettiği obje kahve makinamız.  Sizde kahve makinanızı dekoratif bir öge olarak sergilemek isteyenlerdenseniz, bu seriyi tavsiye edebiliriz. Ama kahve makinalarında çeşit oldukça fazla ve diğer markaları kullanmadığımız için en iyisi bizim makinamız gibi iddialı açıklamalarda bulunmuyoruz. Sizde kendi makinenizle ilgili görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşırsanız, farklı markalar hakkında da bilgi sahibi olur, paylaşarak çoğalırız.

 Espresso Kahve Nedir?

7 gram sıkıştırılmış kahvenin içerisinden, 90-93 derece sıcak suyun 10 bar basınç altında 24 saniye boyunca geçirilmesi ile elde edilen kahvedir.

Espresso Kahve Nasıl Yapılır? - Delonghi Icona Serisi

Filtreye Doğru Miktarda Kahve Nasıl Koyulur?

1 shot espresso 7 gram kahveden yapılmaktadır. Kahve makinelerinizin içinden 2 ayrı filtre çıkacaktır. Küçük olan tek shot için tasarlanmıştır ve yaklaşık 7 gram kahve almaktadır. Double espresso için büyük filtreyi kullanmanız gerekmektedir, bu filtrede yaklaşık 13 gram kahve almaktadır.Filtreye doğru miktarda kahve koyma tekniği için videomuzu izleyebilirsiniz.

Espresso Kahve Nasıl Yapılır? - Delonghi Icona Serisi

 Kahve Makinesini Espresso Yapımı için Nasıl Hazırlamalıyım?

Kafelerde kullanılan makinalar sürekli kullanıldıklarından oldukça sıcaklar ama biz evlerimizde kahve makinamızı kullanmadan önce ısıtmayı ihmal etmemeliyiz. Makinenizin iki farklı boy filtresi olacaktır. Bu filtrelerden o an kullanmayacağınızın içine kahve koymadan makineye takıp, boş filtreden su geçirerek kahve makinanızı ısıtmanızı tavsiye ediyoruz.

Kahve yapımında kullanacağınız filtreye, öğütülmüş kahvenizi eklemeden önce mutlaka iyice kurulayın.

Espresso Miktarını Nasıl Ayarlamalıyım?

  • 24 saniyede 30 ml olarak elde ettiğimiz kahve 1 shot espressodur.  Espressonuzu başarılı bir şekilde yaptıysanız 3 ml krema tabakası elde edersiniz.
  • 7 gram kahvenin 15 ml su ile yapılması Ristretto yani kısa espressodur. Bu espresso yaklaşık bir parmak kalınlığındadır.
  • 7 gram kahvenin 50-60 ml su ile yapılması ile ise Lungo yani uzun espresso elde edersiniz.

Yani espresso fincanınızı yarısına kadar doldurursanız tek shot, yarıdan az ristretto, tümünü doldurursanız lungo espresso elde edersiniz.

Bu bilgileri kullanarak yeniden bir espresso yapmaya ne dersiniz? Farkı hissedeceksiniz 🙂

Espresso Kahve Nasıl Yapılır? - Delonghi Icona Serisi

Sevgilerle!

One thought on “Espresso Kahve Nasıl Yapılır?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *