5 adımı tamamlayarak hızlıca IKEA dolap almanın inceliklerini bu yazı ile öğrenebilirsiniz. IKEA’ya gittiğinizde kafanızın karışmaması ve sakinlikle bu işi çözmek istiyorsanız, deneyimlerim size yardımcı olabilir. Evdeki tüm eksik dolapları, gardrobumu ve hatta ek mutfak tezgahımı bile IKEA’dan yaptırdım ve hepsinden de çok memnum kaldım. Gelin birlikte IKEA gardrop almanın sırlarını keşfedelim.

IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı

Diğer IKEA yazılarım:

1. IKEA Dolap için Odanın Ölçülerinin Alınması

IKEA dolap alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dolabın yerleştirileceği alanın ölçülerinin düzgün alınmasıdır. IKEA dolapların farklı enleri ve boyları bulunmaktadır. Bu yüzden dolabı yerleştireceğiniz alanın ölçülerini belirlemelisiniz.

Yatak odamızda IKEA PAX dolap ailesinin derinliği 58 cm, genişliği 100 ve uzunluğu 236 cm olan dolap iskeletinden 2 adet kullanarak 200 cm genişliğinde sürgülü bir dolap tasarladık. Daha çok eşya alması için yerimiz de uygun olduğundan 58 cm’lik derin iskelet seçtik.

IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı


Çalışma odasında ise alanın daralmaması için 35 cm derinliğinde bir iskelet seçtik. Buradaki dolap uzunluğumuz ise 200 cm’di. Çünkü dolabı yerleştirdiğimiz duvarın üst tarafında bir çıkıntı bulunmaktaydı. Siz de dolabı yerleştirdiğiniz alandaki çıkıntılara dikkat ederek ölçü almayı ihmal etmeyin. Ayrıca dolabımızın genişliği 50+100 cm’di ve menteşeli kapak kullandık.

Yatak odasına ait diğer mobilyaları IKEA’dan seçtik, IKEA Malm Serisi Yatak Odası Dekorasyon turu için bu yazıya göz atmayı ihmal etmeyin.

Ölçüleri alırken izlemeniz gereken adımlar:

Duvarın Boy Ölçüsü : Odanızın boyunu ölçün. IKEA dolabın konulacağı duvarda çıkıntı – kiriş olup olmadığına dikkat edin. Duvarda kiriş bulunuyorsa dolabın boyunu buna göre ayarlamalısınız. Köşe dolap kullanmayı düşünüyorsanız duvar boyunuzun en az 202 cm olması gerekmektedir.

Duvarın En Ölçüsü: Boy ölçüsünü bir kağıda yazdıktan sonra yine duvarda kriş yada çıkıntı olup olmadığına dikkat ederek en ölçüsünü alın. IKEA dolap enleri 50, 75, 100 cm’dir. Bu enlerin kombinasyonu ile dilediğiniz büyüklükte bir dolap oluşturabilirsiniz. Köşe dolapların eni ise sağdan soldan 73,2 cm’dir.

Duvarın Genişliği: Dolabınızın derinliğini belirlerken dikkat etmeniz gereken konu, odayı fazla daraltmamak olmalıdır. Dar veya geniş dolapları odanızın durumuna göre seçmelisiniz.

İPUCU: Ölçülerinizi aldınız ancak dolabın ne kadar yer tutacağını gözünüzde canlandıramıyorsanız kolayca uygulabileceğiniz bir önerimiz var. Dolabın geleceği alanı gazete kağıtları ile kaplayarak odada ne kadar kaplayacağını görebilirsiniz. Bu sayede dolap odaya uygun ölçülerde mi olacak kolaylıkla anlayabilirsiniz.

2. Dolap Ölçülerinin Belirlenmesi

Sadece ölçülerinizi alıp doğrudan IKEA’ya gidebilirsiniz. IKEA mağazalarında görevliler bu konudaki uzmanlıkları ile hemen hangi dolapların uygun olacağını size bildireceklerdir. Ancak gitmeden fikir edinmek isterseniz,

IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı

Boy olarak kısa (200 cm) yada uzun (236 cm) olarak iki seçeneğiniz olcaktır.
Derinlik olarak 35 cm yada 58 cm iskelet derinliği bulunmaktadır.
Genişlik olarak iskelet yapıları 50 cm, 75 cm ve 100 cm’dir. Bu iskeletleri birleştirerek istediğiniz büyüklükte dolap tasarlayabilirsiniz.

3. Sürgü / Menteşe Dolap

200 cm (100+100) ve 150 cm (75+75) eninde bir dolap tasarlarsanız, kolaylıkla sürgülü kapak kullanabilirsiniz. Diğer seçeneklerde ise menteşe kapak kullanmalısınız.

IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı

4. İhtiyaçları Belirleme

Kafanızı çok karıştırmadan dolapta hangi ögelerin olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Eğer karar veremiyorsanız sorun değil. Mağazada görevliler size yardımcı olacaktır. Bizim önerilerimiz ise;

  • Mutlaka çekmece seçmelisiniz. Bol bol çekmece seçerek daha düzenli bir dolaba ulaşabilirsiniz.
  • Takı ünitesi işlevsel olarak kullanılabiliyor, aşağıdaki resimde bulunan kırmızı takı ünitesini almanızı şiddetle tavsiye ederim.
  • Sürgülü pantolan askısını biz çok severek kullandık. Ancak bazı arkadaşlarım kullanmakta zorlandılar bu askıyı. Pantolan askısı alacaksanız, mağazada daha dikkatli inceleyin. Kullanıp kullanamayacağınıza karar verdikten sonra dolabınıza eklettirin.
  • Çok amaçlı askıyı biz çok sevdik ve kravatlar için kullandık.
  • Üst kısımlarda boşluk bıraktık. Yastık, yorgan gibi ürünleri koyabilmek için.
  • Bölmeli bir raf aldık. Saatlerimizi ve bazı takılarımızı koymak için.
  • Eni dar olan dolabımıza çekmece askı borusu aldık. Bu borunun kullanımı oldukça kolay ve sorunsuz oldu.
  • Çalışma odasındaki dolabımıza sepet ekledik. Havluları buraya yerleştirdik. Menteşeli dolaplarda daha az yer kapladığı için sepet kullanmanız gerebiliyor.
IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı

 

5. Model Seçimi

En zevkli kısım ise model ve renk seçimi. Bu konudaki önerimiz sürgü kapak dolaplarda ayna seçmemeniz. Dolabı her açtığınızda elinizden iz olacaktır. Takım olarak yatak odası mobilyalarını seçebilir yada diğer seriler ile kombin yapabilirsiniz.

Umarım IKEA dolabınızı seversiniz ve uzun yıllar kullanırsınız, sevgilerle.

IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı

 

IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı

 

IKEA Dolap Deneyimim: 5 adımda IKEA dolap alma sanatı

Diğer IKEA yazılarım:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *