Yatak odamın dekorasyon sürecinde sonlara geldik, ev dekorasyon örnekleri serisinde sırada benim IKEA Malm Serisi ürünleri ile yatak odası dekorasyonum var . Bu odayı döşerken nelere dikkat ettim, ilham kaynaklarım, renk paletim, yerleşim, doku ve desen önerilerimi bu yazıda bulabilirsiniz. Odanın ilk hali (yazının sonundaki fotoğrafa bakmayı ive son hali arasındaki farkı umarım beğenirsiniz.

Renk Paleti: Kırmızı + Lacivert + Bej

Konsept: Sahilde Kamp

Diğer IKEA yazılarım:

ikea malm serisi yatak odası

IKEA Malm Serisi Yatak Odası Dekorasyonu Renk Paleti

Renk paletini seçerken başlangıç noktam, sabahları uyandığımda karanlık bir sabaha uyanmama düşüncesi oldu. İngiltere’de günlerin çoğu puslu ve karartıcı. Bu yüzden canlı ve alanı etkisi altına alan bir renk seçimi ile başladım: Kırmızı

Kırmızı şifonyerden sonra, ikinci renge seçmeye sıra geldi. Zümrüt yeşili ve lacivert arasında uzun soluklu bir git gel yaşadım ve hangisini istediğime deneyerek karar verdim. Zümrüt yeşili elbisemi yastık kılıfı gibi ayarladım ve sonuçlara baktım. Lacivert yastığın uyumunu daha çok sevdiğim ikinci renk: Lacivert

Ev Dekorasyon Fikirleri: Renk paletinde kararsızlık yaşıyorsanız, evden farklı ürünleri odaya taşıyarak deneme yapın ve odada hangi rengi görmek istediğinize görerek karar verin. Pinterest’te güzel görünen bir renk plaeti sizin odanızda işe yaramayabilir. Deneyerek karar vermek riski azaltır. Örneğin ben yeşil elbisemden yardım aldım. 

Oda çok büyük olmadığı ve duvar rengiyle oynayamadığım için bej rengi ile devam ettim. Pastel ve açık tonlarla diğer seçtiğiniz renkleri dengelemek iyi sonuçlar almanızı kolaylaştırır. Bu yüzden üçüncü rengim: Bej

Tablo Seçimi

Bu ev kira olduğu için duvara tablo bile asamıyoruz, bu yüzden tablo duvarda değil malesef.

Aslında bu tabloyu salonda kullanmıştık, duvar dekorasyon fikirleri yazısında nasıl durduğunu görebilirsiniz. Ancak kullandığımız çift taraflı bant tutmadı ve duvara hasar vererek tablo düştü. Bu yüzden duvara tablo asmaya son verdik bu evde ve tablo da yatak odamıza taşındı.

Yapılacaklar: Bu oda ile ilgili yapılacaklar listemin başında tabloya renk eklemek var. Yağlı boyalarımla üzerinden geçerek daha canlı renklere kavuşmasını sağlayacağım.

ikea malm serisi yatak odası

Desen – Doku

Odada farklı desenler ve dokular kullanmak oldukça önemli ve zevkli bir iş. Lacivert ve “Always Kiss Me Goodnight” yastıklarım keten dokulu. Arkadaki çizgili yastıklarım ise perdenin boyunu keserken artan kumaştan. (İkinci resimde perde ve yastıklar aynı kareye girmeyi başarmış.)

Ev Dekorasyon Fikirleri: Farklı dokulardaki yastıkları kullanmak kombininizin daha güzel durmasını sağlayacaktır. 

Örgü battaniye ise yumuşak ve dokulu yapısı ile odayı daha sıcak göstermek için katkı sağladı.

Lacivert çizgili sepet ve üzerine puantiyeli lacivert flar ise hem ıvır zıvırlarımı saklamak için hem de farklı desenler kullanarak odanın zenginliğini artırmak için kullanıldı.

NOT: Yatak ise IKEA Malm serisi , çekmeceleri ile depolama için güzel bir alan yarattı.

IKEA Hemnes kırmızı şifonyer ve IKEA Malm serisi yatak ile renkli bir yatak odası dekorasyonu. Dekoratif yastıklar ve resimler ile yatak odası dekorasyonunda renkli ve enerjik bir hava oluşturuldu.

IKEA Yatak Odası : IKEA Kırmızı Şifonyer

Ürünleri seçerken renk paletime sadık kalmaya dikkat ettim. En önemli konu renklerinize sadık kalmak ve işi abartmamak. Aralarda beyaz ürünler kullanarak riski azaltabilirsiniz. Benim konseptim sahilde bir kamp alanı olduğu için WosWos minibüs bibloları, sahil resimleri ve hasırlar kullandım.ikea malm serisi yatak odası
Öneri:
Renk paletinize ve konseptinize uygun ürünler seçmek için ilham panosu hazırlayarak alışverişe çıkmak sizi bir adım öne geçirir.
 Şifonyerin üst kısmı oldukça geniş olduğu için büyük bir abajur seçtim. Küçük bir abajur seçseydim, şifonyerin üzerine daha fazla dekor eklemem gerekecek ve bu da alanın dağınık görünmesine sebep olacaktı.

Ev Dekorasyon Fikirleri: Yerleşim yaptığınız alanda farklı yükseklikler yaratın. Uzun ve kısa ürünlerin olmasına dikkat edin.Wos Wos minibüslerimi hasır bir tepsinin üzerinde sergiledim. Bu sayede daha düzgün ve koleksiyon havasında durdular.

Öneri: Minik objeler sergilemek için her zaman bir zemin kullanın. Tepsi, mermer, ahşap servis gibi. 
ikea malm serisi yatak odası

ikea malm serisi yatak odası

ikea malm serisi yatak odasıÖncesi – Sonrası

Sadece biraz renk ve desenlerle oynayarak, odada yapısal hiçbir değişiklik yapmadan geldiğim nokta bu oldu. Tabloya enerjik renkler eklemek ve yere tüylü bir şeyler attıktan sonra bu odada işim bitmiştir:)

ikea malm serisi yatak odası

IKEA deneyimlerim hakkındaki yazılara bakarak, IKEA dolap seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini keşfedebilirsiniz.

Diğer IKEA yazılarım:

One thought on “IKEA Malm ve Hemnes Serisi ile Yatak Odası Dekorasyonu”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *