Oturma odalarında dekoratif ayna kullanımı ile E-Dekor kursunda aşağıdaki soruyu almıştım. Cevabımı bu yazıda bulabilir, ev dekorasyon fikrilerinize ayna kullanimini ekleyebilirsiniz. Gamze sorun için çok teşekkürler!

SORU: Merhaba Gizem, öncelikle teşekkürler bilgilendirici sunumun için. Ben sorumu yazmakta geç kaldım sanırım 🙂 Oturma odasında çerceve ya da resim yerine ayna kullanımı hakkında bir post ya da yazı yayınlarsan sevinirim. Teşekkürler!

 

Ev dekorasyonunda özellikle küçük alanlarda ayna kullanmak ortamı daha geniş gösterdiği için sıkca başvurulan bir yöntem. Eğer ayna haricinde duvar dekorasyonu fikirlerini de görmek isterseniz duvar dekorasyon fikirleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Dekoratif Ayna Işığı Yansıtmalı

Dekorasyonda ayna kullanımının etkini artırmak için yapmamız dikkat etmemiz gereken en önemli konu aynayı ışığı yansıtacak bir alana yerleştirmek. Ayna bir aydınlatmanın yanına yerleştirebileceği gibi, doğal ışık alan bir yere de yerleştirebilir.

Büyük yada Uzun Dekoratif Aynalar ile Ev Dekorasyon Fikirleri

Daha çarpıcı bir görüntü için çok büyük aynalar tercih edilebilir.  Çok beğendiğim bir yöntem oturma odalarında üçlü yada ikili koltuğun arkasına yerleştirilen ayna çalışmaları. Bu kadar büyük bir aynanın soğukluğunu kırmak için kalın ahşap çerçeve kullanımı bu yöntemle harika sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ahşap aynı zamanda aynaya doğal bir pencere görüntüsü de vermekte.

Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri

Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri

 

İkinci büyük ayna kullanımını da dresuarların arkasında görebiliriz. Uzun bir aynanın önüne yerleştirilen dresuar ve abajur ile olduğundan neredeyse 2 katı büyükmüş hissi veren bir alan yaratbilirsiniz.

Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri

Kocaman aynalarınızı berjerlerin arkasında kullanmak için biraz büyük alana ihtiyacınız var. Ancak böyle bir sahipseniz çarpıcı bir alan yaratmak için aynaların sihrinden faydalanmayı unutmayın.

Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri

Tablo Gibi Kullanılan Dekoratif Aynalar ile Ev Dekorasyon Fikirleri

Salonlarımızda koltuklarımızın üzeri tablosuz çok boş görünüyor. Tablo kullanmak yerine tablo gibi aynalar da bu iş idealler. Büyük tek parça bir ayna kullanırken gösterişli bir çerçeve seçmek riski azaltacaktır. Dekorasyona mücevherimsi bir öge eklemenin önemini E-Dekor kursunda görmüştük. Bu yüzden önerim ayna ile bu etkiyi pekiştirmeniz.

Önerdiğim aynaların satın alma sayfasına linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Gümüş rengi aynalar için: 1,  2,  3

Altın rengi aynalar için: 1, 2, 3

Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri

Daha sade bir görüntü için ise kendinden iç çerçeveli aşağıdaki modelleri tercih edebilirsiniz.

Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri

Dekoratif Aynalar İle Galeri Duvarı

Son alternatif ise birden çok küçük ayna ile kendi aynadan galeri duvarınızı yaratmanız. Bu yöntemde köşeli yada dairesel aynalar kullanabilirsiniz. Ancak bu sefer fazla gösterişli çerçeve seçmemenizden yanayım. Özellikle daire aynalar koridorlarınızı daha ferah ve stil sahibi göstermek için idealler.

Galeri duvarının baş rol oyunucusu için: 1

Yuvarlak aynalar için: 1, 2

El aynası duvarı için: 1

Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri Dekoratif ayna: ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyon örnekleri

 

One thought on “Ev Dekorasyon Fikirleri : Dekoratif Ayna Kullanımı”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *