Tüm aydınlatma ürünlerine yer vermektense, bu yazıda lambader modelleri konusuna odaklanacağız. Hazırsanız soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak bir dekorasyon ürünü lambaderler, yazısı için devam.

Lambaderlerin en güzel yanı ışığı belli bir noktaya odaklaması ve gözü yormaması. Odaya daha yumuşak bir hava katması ile de pozitif bir enerji yaydığını söylebiliriz. Bu lambaların çoğu endüstriyel tarzda dizayn edilmiş, bu yüzden odamıza yerleştirdiğimiz anda kendini gösterecektir. Bu sezonun bir başka trendide stil çiftlerini bir araya getirmek. Bu ürünlerle Klasik+Endüstriyel bir tarzı yakalamanız mümkün.

Odalarımızın tamamlayacısı olmakla birlikte, kendi başına da oldukça etkili bir dekorasyon ürünü olan bu lambaları biz koltukların bir köşesini aydınlatırken çok seviyoruz. Bu sayede odamızda kitap köşesi de oluşturmuş oluyoruz.

Lambader Modelleri

Achille ve Pier Giacomo Castiglioni tasarımı ile tanışmıştık bu lambalarla ve o zamandan beri trendlerin en tepesinde. Şu anda bir çok marka ve tasarımcı tarafından farklı versiyonları piyasaya sürüldü ve hepsi de birbirinden etkileyici.  Üstünden uzun zaman geçmesine rağmen bu lambader hala favoriler arasında. Orjinal hali ve sonraki bakır versiyonlarını fotopraflarda görebilirsiniz.

lambader_modelleri_achille

lambader_modelleri_bakır

IKEA Lambader Modelleri – Ranarp

 Lambader konusunda IKEA’ya yer vermeden geçmek istemedim. Favori IKEA lambader modelim Ranarp. Büyük bir alana sahip değilseniz, minimal bir lambader almak isteyebilirsiniz. Achille lambaderi her ne kadar çok beğensemde, büyük bir alan kaplaması nedeniyle her eve uyum sağlaması imkansız. IKEA Ranarp’ın en beğendiğim yönü küçük olması. Evde rötasyon yapmayı seviyorsanız,Ranarp’ı yatak odasında, salonda, çalışma odasında, yani evde nerde isterseniz kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Fotoğraflarla inceleyelim. (Ranarp modelinin ayrıca masa ve tavan lambaları da bulunmakta)

lambader_modelleri_ikea_02

 

lambader_modelleri_ikea_03

 

lambader_modelleri_ikea_04

 

lambader_modelleri_ikea

Lambader Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Lambaderler ev dekorasyonuza yeni bir soluk getirebilir. Bu odada bir şey eksik ama ne sorusuna yanıt bulmanızı sağlayabilir. Ancak bu hissi vermesi için dikkat etmeniz gereken birkaç farklı unsur var.

Doku:  Eğer odanızda ahşap ağırlıklı ürünler varsa, metal yada cam bir lambader tercih ederek, odaya ekstra doku kazandırın. Stil çifti yaratarak istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. 

lambader_modelleri

Boyut: Lambaderi küçük bir odada kullanacaksınız, sadece modeli sevdiğiniz için büyük bir model almayın. Yada tam tersi. Odaya uygun ölçülerde bir lambader seçimi ile etkileyici sonuçlar alabilirsiniz.

Işık: Lambaderlerin tasarımları odaya yaydıkları ışık miktarını etkileyecektir. Koltuk üzerine düşen bir ışık mı, tavandan yansıtma daha yumuşak bir ışık mı tercih ediyorsunuz bunu düşünerek lambader seçmenizde fayda var. Ben ışığa direk bakmaktan çok yorulduğum için oynar başlıklı lambaderleri tercih ediyorum ve genellikle ışığı tavana yansıtıyorum.

lambader_modelleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *