Duvar dekorasyon konusu genellikle ya ihmal ediliyor ya da ev dekorasyonu sürecinde en sona bırakılıyor. Duvar dekorasyonunu son aşamalara saklamak ne kadar doğru bir yaklaşımsa, ihmal etmek o kadar yanlış. Eğer bir sanat aşığıysanız ya da bir tabloya aşık olduğsanız tabiki tüm dekorasyon sürecine bu adımdan başlayabilirsiniz. Tabloyu seç ve tüm odayı bu odak ürün etrafında dekore et. Ancak aşık olduğunuz bir tablonuz yok ve dekorasyon sürecinin sonlarındaysanız, duvar dekorasyon fikirleri yazımız sizin için biçilmiş kaftan.

Duvar Dekorasyonu Neden Önemli?

Bu odanın dekorasyonunda bir şeyler eksik ama bulamıyorum diyorsanız. Odadan çıkın, ya da bir 10 saniyeliğine gözlerinizi kapatın. Odaya girdiğinizde yada gözlerinizi açıp etrafa bakındığınızda direk gözünüzün çarptığı bir odak noktanız var mı? Odak noktası olmayan odalarda malesef bu odada ne eksik diye düşünüp durmak zorunda kalıyoruz.

Odak noktası yaratmada en çok başvurulan yöntem ise duvar dekorasyonu. Size bazı örneklerle odak noktası yaratılan ve yaratılmayan dekorlar arasındaki farkı göstermeye çalışacağım.

Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi

Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi

Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi

Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi
Photo Credit : The Every Girl

Duvar Dekorasyon Fikirleri

Tablo Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duvar dekorasyonuna önem verilmiş ve es geçilmiş örnekleri gördükten sonra sanırım bu konunun önemini daha iyi kavrayabiliriz. Duvarlarımızı dekore etmeye karar verdik. İlk akla gelen fikir odamıza uygun bir tablo bulmak. Malesef bu konu biraz zorlu olabilir. Koltuk üzerine bir tablo asmak istiyorsanız ölçüler çok önemli. Eğer tablo yeterli büyüklükte olmazsa istenilen odak noktasını yaratmanız biraz zor. Aşağıdaki örneklerde tablo büyüklüğünün önemini daha iyi kavrayabiliriz. Bu örnekler İngiltere’deki ilk kira evimizden.  Her resmin altında açıklamalar ile tablo seçimindeki en önemli noktaları anlatmaya çalıştım.

Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi
Photo Credit: My Style My House

Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi

Bizim oturma odamız ilk denememiz yukardaki manzara tablosu ile oldu. Sonrasında bu resmi beğenmeyerek yatak odamıza taşıdık. İlk olarak kirada olduğumuz için büyük boyutlu bir resim asmamız ev sahibiz tarafından yasaklanmıştı. Biz de konuya çift taraflı bantla çözüm bulmaya çalıştık. Ama yinede sonuç bizi tatmin etmedi. Resim odanın dekorasyon ve renk paletine uyun olsada yeterli büyüklükte olmadığı için elendi.
Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi

Duvar dekorasyon fikirleri, oturma odası için tablo seçimi

Yukarıdaki iki resmi, tablo boyutunun önemini gösterebilmek için photoshop kullanarak yaptım. Her iki resminde boyutu istenilen odak noktasını yaratmak için oldukça uygun. Ancak renk paletini de dikkate aldığımızda ikinci (mavi tonları barındıran) resmi daha çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Alternatif Duvar Dekorasyon Fikirleri

Dekoratif Ayna Modelleri

Dekora uygun ve uygun ölçülerde tablo bulmak bazen çok zor. Bu yüzden alternatif duvar dekorasyon fikirlerini de inceledik. Biz şuan İngiltere’de ikinci evimizdeyiz ve ev sahibinin izniyle duvara kocaman bir çivi çakarak koltuğumuzun üzerine orta büyüklükte bir ayna astık. İlerleyen günlerde bu odanın çekimlerini tamamlayıp sizlerle paylaşacağım.  Bu sırada dekoratif ayna modelleri yazımızdan konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Duvar dekorasyon fikirleri, dekoratif ayna modelleri

Dünya Haritası Tablo Modelleri

Dünya haritası kullanılarak oluşturulan parçalı modeller ya da eski okul haritalarımızı anımsatan dünya haritaları ile harika sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu konuda da detaylı bir dekoratif dünya haritası tablo modelleri yazısı yazdık. İlgilenenler için iyi bir kaynak.

Duvar dekorasyon fikirleri, dünya haritası tablo modelleri

Galeri Duvarı

Son zamanların en önemli dekorasyon trendi olarak nitelendirdiğim galeri duvarından ilk seride, raf kullanarak nasıl bir galeri duvarı tasarlayabilirsiniz bunu anlattık. İlgilenenler bu öneriyi anı rafı – galeri duvarına başlangıç yazısından okuyabilir.

Duvar dekorasyon fikirleri, galeri duvarı

Hediye Poster

Bu fikirleri daha kolay uygulamaya geçirebilmeniz için My Style My House poster hediyesine bu linkten göz atabilirsiniz. 140 x 200 cm büyülüğüne kadar posterlerin çıktısını alarak hızlıca kendi tablonuzu oluşturabilmeniz mümkün. Aşağıdaki resme ait posterin PDF dosyasını sizinle ücretsiz olarak paylaşıyoruz.

Duvar dekorasyon fikirleri, ücretsiz poster

4 thoughts on “Duvar Dekorasyon Fikirleri”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *