laBoratuvar Studio ile tasarım üzerine bir röporatj gerçekleştirdik. Seri üretim ürünlere boğulmuş evlerimiz ve hatta yaşamlarımıza tasarımı katmak ve belki de biraz abartıp kendi tasarım stüdyomuzu kurmaya karar verirsek eğer bu yazı bize harika bir ilham kaynağı olacaktır. Röportajda kuruluş hikayesinden, dekorasyon önerilerine kadar pek çok konuda bilgiye ulaşabilirsiniz. laBoratuvar Stüdyo hakkında daha detylı bilgilere ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

laBoratuvar_tasarim_urunler4

laBoratuvar Studio Röportajı

1. Laboratuvar Studio’yu kurmaya nasıl karar verdiniz? Başlangıç aşaması hep en zor aşama derler. Sizin için de öyle mi oldu? Kuruluş aşamasında karşınıza çıkan zorluklar nelerdi?  

Yeni oluşumlar her zaman zor ve sancılı olmuştur , Bizde bu aşamada zorluklarla baş başa kaldık . Bizim için kolay olan tarafı daha önce bu süreçleri tam aynı olmasa da tecrübe etmemiz ve kendi içimizde uyumlu ilerlememiz sayesinde daha sürdürülebilir bir duruma getirmemiz oldu . Başlangıç amacımız ulaşılabilir , eğlenceli ve karakteri olan tasarımlar yaratmaktı ama bu durum bizi en zorlayan kısmı oldu . Türkiye ölçeğinde bu tarz çalışan bir sistem olmaması bizi çok zorladı ama kendi yolumuzu oluşturmamız için bizi teşvik etti.

2. Bu süreçte sizi motive eden en büyük faktör nedir?

Tasarıma olan tutkumuz , Bu tarz ürünler özellikle bizim gibi gelişmekte olan ve tasarım algısı tam oturmamış toplumlarda yapılması zor işler arasındadır , bu sebepten olsa gerek eğer maddi amaçla yapılması durumunda ciddi problemler çıkartabilir , biz her anından keyif almaya çalışıyoruz ve hiç bir zaman ögrenmeyi bırakmıyoruz . Temel faktör öğrenme ve yenilik içgüdüsü demek gerekir .

3. Laboratuvar Studio ürünlerini nasıl tanımlarsınız? 

Karakterli , eğlenceli , ulaşılabilir.

4. Tasarım ve üretim süreçleriniz nelerdir?

Her zaman belli bir süreç içinden geçiyoruz dersek doğru olmaz , ilham her noktada insana gelebiliyor bu sebepten belli bir gelecek ve tasarım planımız olmak ile birlikte , spontane gelişen çok tasarım süreçleri oluşabiliyor . Üretim ise bizim için ayrı bir dünya ve içinde olmaktan çok keyif alıyoruz , kendi yaklaşımımızdan dolayı el işçiliğinin ön planda olduğu ve bu işçiliğinin hakkını veren güvendiğimiz insanlarla iş birliktelikleri yapıyoruz bu sayede ilk önce bizim sevdiğimiz ürünleri kullanıcı ile paylaşmaktan keyif alıyoruz.

5. Ev dekorasyon konusunda sizin en çok dikkat ettiğiniz konular nedir? Okuyucularımıza bu konuda öneri verebilir misiniz?

Konu ne olursa olsun , dekorasyon veya ürün tasarımı hatta bir ürün bile alırken bizce temel faktör yaptığınızın siz olması yani bir karakteri olması ve size ait olması , çevremiz bize ait olmayan ve biz olmayan ürünlerle ve tasarımlarla dolu . En büyük önerimiz siz olan ve gerçekten sevdiğiniz eşyalarla bulunduğunuz ortamı yaratın . Mutlu olacaksınız !

6. Laboratuvar Studio ürünlerine nerden ulaşabiliriz?

Ürünlerimize kendi mağazamız haricinde anlaşmalı oldugumuz aşagıda bulunan markalarda şatışa sunulmaktadır.

Tükiye : Archive , Hamm, Hipicon ,Bonvagon

Almanya: Monoqi , Bauhaus Museum Shops

Fransa: The Cool Republic , Maison Citron , Fleux

ABD: Ahalife Norveç : Kode Museum Shops

Tasarım ürünler yada fotoğrafçılığa ilgiliniz varsa Mesele’nin Paulina Arcklin ile çalıştığının projenin hikayesini okumayı unutmayın: Mesele ve Paulina Arcklin

laBoratuvar_tasarim_urunler7

laBoratuvar_tasarim_urunler7

laBoratuvar_tasarim_urunler7

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *